Doprava nad 2000 Kč ZDARMA!

Čištění autopotahů

Každý materiál vyžaduje specifickou péči a proto jsme pro vás připravili orientační přehled jak se starat o své autopotahy tak aby vám dlouho vydržely a vypadaly stále stejně dobře. U každého potahu v našem e shopu je uvedeno z jakého materiálu je vyroben.

Některé autopotahy z materiálů jako je kůže nebo Alcantra vyžadují speciální péči!

Textilní autopotahy:

Čičtění autopotahů je velice jednoduché, většinou je stačí pouze vyluxovat nebo vyčistit jemným katráčkemem nebo válečkem na sbírání nečistot. Dají se čistit také navlhčeným hadříkem nebo prát ale dbejte na to aby pak dobře vyschly než je zase budete používat. Také je třeba dbát aby byly autopotahy dobře napnuté na sedačci i po čistění.
Autopotahy lze prát v pračce nebo ručně při teplotě 30°C. Autopotahy mohou být také čištěny jak strojově jemným detergentem s teplotou do 30°C, tak i sprejovým čištěním při použití stejné pěny, jež je používána k čištění čalouněného nábytku. Před praním jakéhokoliv autopotahu si vždy přečtěte návod od výrobce nebo zkontrolujte symboly na štítku

Kožené autopotahy:

Šetřete vodou
Nejdříve potahy vyluxujte a zbavte je prachu. Dále vyčistěte všechny špinavé skvrny. Nezapomínejte také na nečistoty v záhybech a švech. Používat můžete jakýkoli hadr spolu se speciálními přípravky určenými pro čištění automobilů. Velmi příjemnými pomocníky kartáčky. Pro umytí potahů nepoužívejte příliš mnoho vody, trvalo by moc dlouho, než by uschly. Bude vám stačit navlhčený hadr, kterým přetřete nastříkaný čistič na kůže. Po usušení ručníkem můžete aplikovat kondicionér na kůži. Nechte ho vsáknout do kůže a poté ji přeleštěte froté ručníkem.
Hlavně opatrně
Při popsaném způsobu ošetřování kůže je vhodné používat přípravky speciálně určené do aut. Jedině ty vám zaručí, že vaše autopotahy snadno vyčistíte a zajistíte jim dlouhou životnost. Obsahují látky, které kůži chrání, zjemňují, zabraňují jejímu brzkému opotřebování a zlepšují její voděodolnost. Při čištění postupujte od shora dolů. Neopatrným zacházením můžete kůži snadno poškrábat, proto dbejte na výběr šetrných prostředků.

Autopotahy z Alcantry

Alcantara® je registrovaná ochranná známka materiálu nové generace exkluzivně vyráběna společností Alcantara SpA. Tento elegantní a současně praktický materiál kombinuje kvalitu, pružnost, barevnost a jemnost s mimořádnou odolností a snadnou údržbou.

Chcete-li zachovat krásu materiálu Alcantara® po dlouhou dobu, doporučuje se pravidelné čištění. Při čištění byste měli dbát na to, abyste materiál netřeli příliš silně a také se vyhněte používání parního zařízení! Pro klasické čištění postačí, abyste z materiálu Alcantara utřeli prach jemným kartáčkem, suchou utěrkou nebo vysavačem. Při důkladnějším čištění po vysávání přetřete materiál mírně navlhčeným bavlněným hadříkem nebo houbičkou. Vyhněte se použití utěrek a hadrů s potiskem, protože tyto mohou na potazích zanechat skvrny od inkoustu. Buďte opatrní, abyste materiál příliš nenavlhčili. Po vyčištění nechte potahy důkladně uschnout (nejlépe přes noc). Pro navrácení původního vzhledu po uschnutí přejeďte jemným kartáčkem po povrchu materiálu.

Čištění skvrn
K čištění materiálu Alcantara se nesmí používat čisticí prostředky s obsahem chlóru! Pokud je to nutné, je možné materiál Alcantara vyžehlit. Při žehlení je nutné, abyste mezi materiál a žehlicí plochu položili čistý bílý textil. Teplota žehlení nesmí být vyšší než 110 °C. Při suchém čištění nesmí být použit čisticí prostředek s obsahem trichlorethylenu (průmyslové rozpouštědlo). Také je nutné, abyste zabránili přímému kontaktu materiálu s parními zařízeními.

 • O vzniklou skvrnu se postarejte okamžitě (během půl hodiny). Zmenšete skvrnu z vnější strany dovnitř, abyste zabránili jejímu šíření.
 • Čistící prostředek nikdy neaplikujte přímo na potah ale na hadřík kterým potah čistíte.
 • Před samotným odstraněním skvrny odstraňte pomocí lžíce nebo plastové špachtle co nejvíce znečišťujicí substance (jogurt, džem atd.). V případě kapalných látek použijte nepotištěné kuchyňské utěrky nebo houbičku.
 • Použijte bílý hadřík nebo dobře vyždímanou houbu na odstranění skvrn.
 • Pokud používáte houbu, musí být opláchnuta čistou vodou a dobře vymačkaná.


Návod na čištění skvrn
Pro čištění materiál Alcantara je doporučeno použít příslušné produkty, jejichž seznam je k dispozici na webových stránkách www.alcantara.com. Kdyby uvedené výrobky nebyli k dispozici se doporučuje použití vody, citronové šťávy nebo čistý líh (lihoviny). Zde je návod jak čistit základní druhy skvrn:

 • Ovocné šťávy, džemy, želatina, sirup, kečup: při čištění použijte vlažnou vodu a opláchněte čistou vodou.
 • Krev, vejce, výkaly a moč: Umyjte se studenou vodou. Je třeba se vyhnout horké vodě, která může srážet tyto látky.
 • Likéry, víno, pivo, cola a čaj: Umyjte vlažnou vodou. Barevné skvrny by měly být čištěny citronovou šťávou. Důkladně opláchněte.
 • Tužka, kakao, čokoláda, smetana a čokoládové sladkosti, zmrzlina, hořčice: čistěte mírně teplou vodou. Opláchněte čistou vodou.
 • Ocet, gel na vlasy, rajčatová omáčka, káva s cukrem: čistěte s citrónovou šťávou a vlažnou vodou. Opláchněte čistou vodou.
 • Rtěnka, make-up, řasenka, oční stíny, parfémy, krém na boty, oleje a tuky obecně, skvrny od trávy a fixy obecně (i neřešitelné): Očistit nejprve s etanolem a pak s vodou. Opláchněte. Skvrny od trávy a fixů se nesnadno odstraňují, zejména na světlých potazích. Tyto skvrny musejí být okamžitě ošetřeny, aby se zabránilo jejich zaschnutí.
 • Žvýkačka a vosk: Na skvrnu dejte led v plastovém sáčku. Ztvrdlou látku odstraňte po částech. Následně povrch ošetřete lihem.
 • I velice odolné skvrny lze často vyčistit opakovaným použitím daného postupu.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz